Polecam książki
Uwielbiam się uczyć z książek. Mimo, że książki techniczne mogą szybko stać się zbyt przestarzałe, żeby coś z nich wyciągnąć i tak nadal są moim ulubionym źródłem wiedzy.
Jak uczę się z książek technicznych?
Przede wszystkim sprawdzam, czy to, co jest napisane rzeczywiście tak działa. Zdarzają się sytuacje, że nawet nowiuteńka książka zawiera już nieaktualne informacje. Książki są świetnym źródłem fundamentalnej wiedzy (przynajmniej oczami ich autorów). Jeśli czegoś nie do końca ogarniam po przeczytaniu tekstu i sprawdzeniu jak komputer reaguje na dany element doczytuję informacje na blogach i dokumentacji.
Mając fizyczną książkę łatwo mi wrócić do rozdziału/akapitu, gdzie jest opisane zagadnienie, które w danej chwili potrzebuję.
Poniżej moja subiektywna lista książek, jakie polecam każdej osobie, która chce pracować, lub już pracuje z danymi jako analityk, business intelligence developer, czy inżynier danych.
Podstawy SQL
Świetna książka dla początkującego adepta sztuki SQL. Żałuję, że nie przeczytałem jej wcześniej, bo zaoszczędziłbym sobie wiele kiepskiego kodu. Pozwala zrozumieć jak kod SQL jest realizowany przez silnik MS SQL Server i nauczyć się podstaw pisania kodu.
Warto przeczytać nawet, jeśli nie będziesz pracować z SQL od Microsoftu.
Tej książki jeszcze nie przeczytałem, jednak spis treści wygląda na zapowiadający możliwość nauki SQL bezpośrednio w środowisku Snowflake’a. Wydaje się dobrym wyborem, jeśli celujesz od samego początku w pracę ze Snowflake’iem.
Zaawansowany SQL
Jedna z moich ulubionych książek. Jeśli jeszcze nie znasz funkcji okna, to koniecznie dopisz tę książkę na swojej liście książek do przerobienia. Świetnie tłumaczy czym w ogóle są funkcje okna, jakie rodzaje funkcji okna istnieją, jak z nich korzystać efektywnie w różnych przypadkach użycia i pokazuje różne alternatywne sposoby otrzymania tych samych efektów.
Snowflake
Bardzo dobra książka, z której dowiesz się jak działa Snowflake i jakie rzeczy możesz zrobić za jego pomocą. Wydana w sierpniu 2022 roku, ale Snowflake zdążył wprowadzić już wiele nowych funkcjonalności. Mimo wszystko większość tej książki to świetne wprowadzenie do możliwości Snowflake’a. Snowflake nawet udostępnia tę książkę za darmo w formie pdf.
Modelowanie Danych
Całkiem fajna książka, która opisuje podstawy czym jest hurtownia danych, wymiary, fakty, elementy bazy danych, indeksy, proces ETL. Łączy podstawy teorii z podstawami praktyki. Poza pojęciami hurtowni danych przedstawia też podstawowe zapytania analityczne. Warto przerobić tę książkę, jeśli będziesz pracować z hurtowaniami danych.
Noooo, to ja po prostu uwielbiam tę książkę. Przedstawia nie tylko poszczególne metodologie modelowania danych, jak model gwiazdy, płatka śniegu, Data Vault, ale przede wszystkim pokazuje w praktyce jak najlepiej wykorzystać architekturę Snowflake’a, żeby przetwarzanie danych w celu budowy hurtowni było jak najefektywniejsze.
Nawet, jeśli w pracy będziesz jedynie wykorzystywał hurtownię danych, którą zbudował ktoś inny, to uważam, że i tak warto wiedzieć jak działają systemy transakcyjne. Ta książka pokazuje jak rozsądnie podejść do zaprojektowania i zbudowania takiej bazy danych.
Wizualizacja Danych
Książka obowiązkowa, jeśli będziesz zajmować się wizualizacją danych. Po pierwsze musisz znać kontekst (dla kogo?, co?, po co?). Po drugie znając różne rodzaje wykresów jesteś w stanie lepiej dobrać sposób prezentacji. Po trzecie po tej książce i dużej dawce intencjonalnej praktyki w końcu będziesz w stanie tworzyć znaczące i wnoszące wartość wizualizacje.
Encyklopedia dashboardów i wizualizacji. Jeśli masz do zbudowania jakiś dashboard i nie masz pomysłu jak się do niego zabrać, to ta książka Ci pomoże. Mi pomogła już kilka razy. Przejrzyj i zaglądaj zawsze, gdy doskwiera Ci brak weny 🙂
Większość linków na tej stronie jest linkami afiliacyjnymi, więc jeśli zdecydujesz się kupić którąś książkę poprzez mój link wspierasz mnie w prowadzeniu bloga.